Czy testy AB są przydatne?

Szukając możliwości maksymalizacji zysków przy minimalnych nakładach w prowadzeniu strony internetowej, prędzej czy później przyjdzie czas na znalezienie dobrej metody weryfikacji przeprowadzonych zmian. Internauta korzystający z danego portalu, który zauważa pewne niedociągnięcia, bardzo szybko może zmienić dany portal na inny, a przecież właścicielowi zależy na zatrzymaniu przy sobie jak największej liczby internautów. Z tego powodu bardzo intensywnie poszukuje się dobrego rozwiązania pozwalającego na szybką zmianę wadliwych elementów strony. Bardzo duża część specjalistów twierdzi, że świetnym a zarazem prostym narzędziem do tego jest metoda testów AB.

Prosta metoda

Szukając możliwości maksymalizacji zysków przy minimalnych nakładach w prowadzeniu strony internetowej, prędzej czy później przyjdzie czas na znalezienie dobrej metody weryfikacji przeprowadzonych zmian

Autor zdjęcia: perzonseo

AB test ma pokazać które elementy strony funkcjonują dobrze, a które wymagają poprawy. To bardzo dobre rozwiązanie dla każdego, kto nie jest pewny czy zamierzone zmiany faktycznie przyniosą oczekiwane efekty. W podstawowej wersji jest to bardzo mało czasochłonna metoda, która przynosi pewne wyniki. Pod tym względem nie można odmówić testowi AB swojej skuteczności. Całość polega na porównywaniu dwóch wersji strony i na podstawie danych sprawdzaniu, która wersja funkcjonuje lepiej. Jak widać jest to prosta, ale przy tym skuteczna metoda.

Wiele osób podnosi jednak, że metoda odznacza się pewnymi niedociągnięciami. Przede wszystkim testować można tylko jeden element strony. Jeżeli więc poszukujemy jakiejś konkretnej wady, trzeba będzie przeszukać dużą jej część (o ile nie całą) i wykazać się umiejętnością analizy. Osoby, które słabo znają się na porównywaniu danych będą więc miały olbrzymi problem z jej zastosowaniem. Tak czy inaczej, dla wielu będzie to nieoceniona pomoc, która nie wymaga dużych nakładów. Dla ocenienia, czy komuś dobrze się z nią pracuje, najlepiej po prostu jednorazowo z niej skorzystać i samodzielnie wyciągnąć wnioski.

Post navigation